Prawdopodobnie minęło już sporo czasu. Sporo czasu od Twoich pierwszych działań w kierunku budowy własnego domu. Wrescie stoi przed Tobą gotowy. Tak, to najwyższa pora na to, by się wprowdzić. Wszystko jest dopięte na ostani guzik, na ostatni zamek, już czas. Jednak... czy na pewno? Czy przypadkiem nie trzeba jeszcze czegoś zrobić?
Zanim rzeczywiście będziemy mogli wprowadzić się, czeka nas coś co kochamy najbardziej. Czyli formalności. Trzeba będzie w odpowiednie miejsce zgłosić zakończenie budowy naszego domu. Dokładnie jest to Inspektorat Nadzoru Budowlanego. To tutaj dopiero uzyskamy zgodę na użytkowanie właśnie postawionego budynku. Żeby było weselej, tutaj trzeba będzie umieć rozróżnić dwa różne dokumenty. Jest to pozwolenie na użytkowanie domu i zawiadomienie o zakończeniu budowy. Czym się różnią? W zasadzie niczym. Będziemy musieli wybrać odpowiedni z nich w zależności od charakteru budynku. Jeżeli jest to prosty dom jednorodzinny, wówczas zgłosimy tylko dokument zgłaszający zakończenie budowy. Zgoda na użytkowanie będzie niezbędna tylko wtedy, gdy taki dom jest domem wielorodzinnym, dużym budynkiem, albo chociażby budynkiem użyteczności publicznej.
Cała różnica tak naprawdę tkwi w szczegółach. I o ile te dwa dokumenty nie różnią się od siebie niczym oprócz nazwy, w momencie ich składania, to za to wiążą się z innymi konsekwencjami w przyszłości. W przypadku pozwolenia na użytkowanie, możemy spodziewać się kontroli. Ma ona miejsce zawsze w ciągu trzech najbliższych tygodni od dnia złożenia dokumentu. Jednak w każdym przypadku musi się ona odbyć zawsze w Twojej obecności, więc o to możemy być spokojni.
Kiedy te dokumenty już mamy za sobą, zawiadomić będziemy musieli jeszcze Państwową Straż Pożarną, Państwową Inspekcję Sanitarną i Państwową Inspekcję Pracy. Przez 14 dni mamy obowiązek oczekiwać na ich odzew. Jeżeli żaden się nie pojawi, możemy uznać, że wszystko jest w porządku. Wtedy będziemy musieli zgromadzić znół wszystkie dokumenty, takie jak dziennik budowy, protokoły badań i kilka innych i jeszcze raz udać się z nimi do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Potem jeszcze tylko niezbędny będzie geodeta i kilka dodatkowych papierków. Jeszcze tylko to i możemy się wprowadzać.