Kształt działki w znacznym stopniu decyduje o tym, jak ostatecznie będzie wyglądał nasz dom. Wiadomo, że gdy jest ona wielka, to nie spotkają nas w związku z tym niemal żadne ograniczenia. Jednak w przypadku małej działki, będziemy musieli zadbać o to, by wszystko było zarówno w zgodzie z prawem, naszymi potrzebami, preferencjami i jednocześnie dawało nam możliwośc pomieszczenia wszystkich pomieszczeń, które w naszym domu potrzebujemy mieć.
Mała działka przez wiele osób jest uważana za szczególnie problematyczną. Jednak wcale to nie stanowi takiego problemu. Jest dziś mnóstwo ciekawych projektów, które są kierowane do małych działek i wypadają świetnie pod względem zaspokajania naszych potrzeb i ogólnej funkcjonalności.
Pierwsza rzecz, na którą będziemy musieli się ukierunkować, posiadając małą działkę, to fakt, aby nasz dom był wielopiętrowy. Wówczas im więcej pięter, tym więcej powierzchni mieszkalnej. Dlatego właśnie na tym powinniśmy się skupić. Świetnym pomysłem jest też stworzenie piwnicy, która da nam dodatkową przestrzeń, którą będziemy mogli wykorzystać w dowolny sposób, a także poddasza użytkowego. Ponadto nasz dom powinien mieć jak najbardziej zwartą bryłę. Różnego rodzaju ganki, wielkie tarasy czy balkony, tylko niepotrzebnie zajmą miejsce na naszej działce, a nie niosą ze sobą wcale wielkiej funkcjonalności. Tutaj po prostu warto je sobie odpuścić. Później przy wykończeniu domu, zadbajmy o to, by został pomalowany na jasny, pastelowy kolor. Im jaśniejszy, tym lepiej. Kolory jasne bowiem tworzą pewne złudzenie optyczne i wydaje nam się, że budynek taki jest większy niż rzeczywistość mówi. Najgorszym co możemy zrobić, to pomalować go na jaskrawe, intensywne kolory o dużym nasyceniu. Jeśli do tego jeszcze zrobimy ciemne obwódki wokół krawędzi bryły naszego domu, to stworzymy groteskę. Warto zachować czasem odpowiednie proporcje, przestrzegać korzystnie nam służących reguł niż ciągle upierać się przy swoim. Wtedy uzyskamy świetnie wyglądający dom, niezależnie od jego metrażu i tego na jakiej stoi działce.