Bardzo ważną rzeczą, która będzie miała niesamowity wpływ na to na ile enegooszczędny będzie nasz dom jest rodzaj ścian, jakie w nim się znajdują. Jest ich wiele rodzajów, ale te najpopularniejsze to ściany jednowarstwowe i dwuwarstwowe. Są one niby podobne, ale jednak pod wieloma względami sprawdzają się zupełnie inaczej. To, jakie ściany chcemy umieścić w naszym domu będziemy musieli już odnotować na etapie powstawania projektu naszego domu. Decyzja, jaką tu podejmiemy będzie się za nami ciągnąć. A najmądrzejszą decyzję możemy podjąć tylko wtedy, kiedy możemy ją dobrze uargumentować. Aby móc z kolei uargumentować mądrze każdą decyzję, musimy mieć jakąś wiedzę w temacie. Dlatego właśnie warto jest dowiedzieć się czegoś więcej.
Rodzaj ścian, jakie tu się znajdą będzie wpływał oczywiście na energooszczędność domu, jego trwałość, izolację akustyczną i wiele innych.
Przykładowo ściany jednowarstwowe są ścianami jednorodnymi. Świetnie działają jako termoizolacja. Pełnią też oczywiście funkcję konstrukcyjną. Stawia się je bardzo szybko. Zatem stworzenie konstrukcji w tym przypadku zajmie nam dużo mniej czasu. Mało tego, stosując ten rodzaj ścian, będziemy mogli także sporo zaoszczędzić. Niewątpliwym plusem jest także to, że w przyszłości w przypadku ewentualnych problemów, ściany takie jest również dużo łatwiej odnowić. Materiał, z którego powstają to na ogół pustaki keramzytobetonowe, beton różnego typu i jeszcze kilka innych materiałów. Ważne, by pamiętać, że takie ściany nie wymagają już dodatkowego docieplenia. A jest to często popełnianym błędem. Zanim zabierzemy się za docieplanie, upewnijmy się, że jest to w naszym przypadku rzeczywiście niezbędne.
Ściany dwuwarstwowe z kolei cechują się tym, że łaczą główną cechy ścian jednowarstwowych i trójwarstwowych. One też powstają stosunkowo łatwo i szybko. Sam materiał, z którego wykonuje się te ściany nie może być tutaj kruchy. Sprawia to, że jeżeli znajdziemy za jakiś czas pewną usterkę, dziurę czy coś takiego, to będziemy mogli się jej pozbyć w naprawdę łatwy sposób. Jedyną ich wadą jednak jest prawdopodobnie to, że wymagają one od nas odczekania, aż cały budynek osiądzie. To skutkuje tym, że budowa domu w takim przypadku trwa trochę dłużej.